≡ Menu
malzenstwojestdobre.pl
rozwiązywanie problemów

Czy kryzys może być szansą? Z pozoru sprzeczne. Kiedy dochodzi do małżeńskiego kryzysu oddalamy się od siebie i bynajmniej nie myślimy o potencjalnych „zaletach” kryzysu. O tym, że kryzys może stać się swego rodzaju trampoliną do pójścia dalej i pogłębienia naszej relacji.

Szansa to coś dobrego, pozytywnego, coś, co otwiera nowe możliwości. Wystarczy wykorzystać szansę, ażeby było nam lepiej, ciekawiej, przyjemniej, czy bliżej. Jak pogodzić czarne z białym, kryzys ze zbliżeniem, ryzyko z szansą?
Podstawowym warunkiem jest uświadomienie sobie, iż nasze małżeństwo jest nierozerwalne. Wielu małżeństwom, które mogły być szczęśliwe, zabrakło tego właśnie wewnętrznego przekonania. A wówczas łatwiej się poddać… To prawda, że bywają sytuacje, w których jest tak trudno, iż przestajemy dostrzegać możliwości i sens naszych starań.
Zastanów się proszę: JAKIE MOŻLIWOŚCI BUDOWANIA TWOJEGO ZWIĄZKU POSIADASZ W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH WASZEGO MAŁŻEŃSTWA? Tylko i wyłącznie wolna, nieskrępowana decyzja bycia z drugą osobą pozwoli na pójście do przodu. Świadome: „Tak, chcę być z nią / z nim i zrobię wszystko, żeby było nam ze sobą dobrze” –  to doświadczenie, do którego możemy odwoływać się w chwilach trudnych.
I znowu powraca pytanie: CO ZATEM MOGĘ ZROBIĆ, BY BYŁO NAM ZE SOBĄ DOBRZE?
Uczyć się zachowywać do siebie wzajemną życzliwość i szacunek, pomimo żalu i rozgoryczenia. To stwarza podstawowe warunki dla rozmowy. A rozmowa buduje dobrą relację.
W JAKI SPOSÓB MOGĘ POPRAWIĆ MÓJ SPOSÓB ROZMAWIANIA Z TOBĄ, BY USZANOWAĆ TWOJE UCZUCIA? Zacznij od siebie, zmieniaj najpierw to, co słabe w Tobie, nie zmuszaj męża czy żony do tego, by rozpoczął / rozpoczęła starania od siebie. Nie każ zmieniać świata komukolwiek innemu. Zacznij od siebie i tym angażuj swoją drugą połowę. Przekuwaj kryzys na szczęście małżeńskie. Wylej przy tym wiadro potu, zmęcz się, ale nie odpuszczaj, weź życie w swoje ręce, bo masz siłę do ciężkiej pracy. Masz siłę do tego, żeby odnosić sukcesy w codziennym zmaganiu z trudnym życiem i trudną relacją. Pamiętaj, raz pokonany kryzys da Ci siłę przy kolejnych kłopotach.

ZESPÓŁ www.malzenstwojestdobre.pl