≡ Menu
malzenstwojestdobre.pl
praca i emocje, rozwiązywanie problemów

Cel, wizja i misja firmy nie dziwią. Kto z nas posiada cel i wizję swojej rodziny? O wartości celu zwłaszcza podczas problemów  w realizacji celu pisze Stephen Covey.

Dobre, a nawet wspaniałe rodziny zbaczają z właściwego szlaku przez dziewięćdziesiąt procent czasu! Jednak rzecz polega na tym, że wiedzą dokąd zdążają i jak wygląda ich „szlak”. Dzięki temu mogą stale na niego powracać. Przypomina to lot samolotu. Zanim maszyna wzbije się w górę, pilot musi mieć plan lotu. Wie, dokładnie dokąd leci i startuje zgodnie z tym planem. Na samolot działają wtedy różne czynniki, takie jak wiatr, deszcz, turbulencje, ruch powietrzny czy ludzkie błędy, w związku z czym przez większość czasu wcale nie znajduje się on dokładnie na wyrysowanej dla niego trasie! Przez całą podróż zdarzają się niewielkie odchylenia od kursu. Bardzo zła pogoda lub wzmożony ruch powietrzny mogą spowodować nawet znaczne zejście ze szlaku. Jednak pomijając wyjątkowo niesprzyjające okoliczności, samolot zawsze dociera do swego celu podróży.  Dlaczego? Podczas lotu piloci stale otrzymują wskazówki. Odczytują wskazania przyrządów informujących o sytuacji w otoczeniu samolotu, otrzymują informacje z wież kontrolnych i z innych samolotów, a nieraz uzyskują je nawet z położenia gwiazd. Dzięki tym wszystkim wskazówkom wprowadzają poprawki pozwalające im stale powracać na wyznaczony tor lotu.
Nadzieja na dotarcie do celu związana jest z wizją, planem i umiejętnością powracania na właściwy szlak mimo odchyleń, które zdarzają się po drodze. Moim zdaniem, lot tego samolotu stanowi idealną przenośnię ilustrującą życie rodzinne. Jeśli chodzi o naszą rodzinę, nie ma znaczenia, że zboczyliśmy z kursu, ani nawet to, że nasze  życie rodzinne składa się z samych problemów. Jej nadzieja kryje się w wizji, planie i odwadze, by nie ustawać w powracaniu na właściwy szlak.

ŹRÓDŁO: STEPHEN R. COVEY, 7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEJ RODZINY