≡ Menu
malzenstwojestdobre.pl
rozwój i wiara, samorozwój

Mało popularnej pokory nie wyklucza popularna pewność siebie. Rozwoju nie wykluczają nasze codzienne wpadki. Pomagają wręcz w zmaganiu się z własnym egocentryzmem. Niby taki wyrobiony jestem, a miałem ochotę dać mu  w pysk – opowiada Joachim Badeni o dążeniu do doskonałości i pokorze wobec samego siebie.

Ludzie się spowiadają: że się pokłócił z teściową, popatrzył w tramwaju pożądliwie na dziewczynę, zjadł za dużo kapusty. „Więcej grzechów nie pamiętam” – podsumowuje. Takie głupstwa. I na to ja wzywam całą Trójcę Świętą, na te głupstwa: „Bóg Ojciec miłosierdzia pojednał ze Sobą świat przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna, zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów. I daje ci przebaczenie przez posługę Kościoła: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Z czego? Z tych klusek? Z kapusty? Bo jechała ładna dziewczyna w tramwaju? Spowiedzi są potrzebne, czasami konieczne, ale nie z drobiazgów. Trójcę Świętą na takie głupstwa przyzywać? Pan Bóg to znosi, bo jest cierpliwy. Rozgrzeszy przez księdza, przebaczy, że człowiek popatrzył krzywo na teściową. Może to jest potrzebne do jego rozwoju, do doskonałości, a może do dobrego samopoczucia? Taki człowiek spowiada się sam dla siebie. Jest w nim nudny, męczący egocentryzm. Mam nadzieję, że z latami skupienie na sobie zanika, choć bywa różnie. Czasem łudzimy się, że osiągnęliśmy już wysoki stopień doskonałości… i nagle się wykładamy. Gdy kiedyś przy ołtarzu potrącił mnie współbrat, którego nie lubię, miałem ochotę dać mu w pysk. Niby taki wyrobiony jestem, wydaje mi się, że nie jestem pyszny, a tu taki brak pokory! Mówię sobie: „No proszę, tak wygląda u ciebie pokora?” Wydaje mi się, że już wszystko jest dobrze, że poszedłem drogą pokory do końca. I wówczas się okazuje, że mam ochotę w pysk dać współbratu. Pan Bóg mówi: „Widzisz? Widzisz?”
Możemy wpatrywać się w Boga lub w siebie. Wybieramy siebie. Ale w pewnym momencie to dostrzegamy. Zaczynamy prosić, aby to On był Bogiem, nie nasze „ja”. Nasz egoizm przestaje być blokadą i powoli ustępuje.

ŹRÓDŁO: PROSTA MODLITWA, JOACHIM BADENI OP