Nowości w badaniu piersi

Nowości w badaniu piersi
1 vote, 5.00 avg. rating (85% score)

Co roku odnotowuje się prawie milion nowych przypadków zachorowań na raka piersi na świecie. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i coraz lepszych metodach leczenia ogromna ilość tych przypadków jest uleczalna. Oprócz tradycyjnego USG i mammografii mamy już bardziej dokładne badania, które potrafią wykryć guzki w piersi nawet takie, które mają tylko 2 milimetry wielkości!
Takim badaniem jest mammografia MR, która jest czuła nawet na najmniejsze zmiany. Polega ona na podaniu pacjentce odpowiedniego kontrastu, a następnie umieszczenie jej w specjalnym aparacie (na leżąco) wytwarzającym pole magnetyczne na około 45 minut, a uzyskany obraz jest interpretowany przez specjalistę. Inna mammografia tak zwana 3D, pokazuje pierś trójwymiarowo: pierś jest prześwietlana pod różnymi kątami warstwa po warstwie, co daje bardzo precyzyjny i dokładny obraz gruczołu sutkowego. Lekarz może obejrzeć rezultat tego badania jak film, robić zbliżenia poszczególnym sektorom.
Następnym nowym badaniem jest elastografia, czyli bardzo nowoczesne USG w kolorze. Lekarz naciska na pierś specjalną głowicą ultrasonograficzną i obserwuje jak zachowują się tkanki gruczołu sutkowego. Tkanki zmienione przez chorobę mają inne zabarwienie na ekranie.

Interesujące artykuły tematyczne o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top