Osteoporoza wtórna

Osteoporoza wtórna
1 vote, 4.00 avg. rating (75% score)

depilacja laserowa (5)Osteoporoza zwykle kojarzona jest z wiekiem i (przeważnie) z kobietami, gdyż to one najbardziej są narażone na tę chorobę.
Ale czasami zdarza się, że osteoporozę mogą wywoływać niektóre lekarstwa. Lekarstwa takie niejednokrotnie ratują życie, ale efekty uboczne są właśnie w postaci osłabienia układu kostnego i wywołują tak zwaną osteoporozę wtórną. Najczęściej osteoporozę wtórną wywołują sterydy, ale także inne przewlekle przyjmowane leki na przykład gastoprotektory, a także leki przyjmowane po przeszczepach.
Przy przyjmowaniu sterydów nie jest określona najmniejsza bezpieczna dawka, która nie wywoła tej choroby, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z dzienną dawką i długościa ich przyjmowania.
Jeśli przyjmowanie takich leków jest niezbędne koniecznie trzeba starać się zniwelować niekorzystne następstwa: są leki, które dosyć skutecznie przeciwdziałają osteoporozie polekowej, na przykład biosfonian, który powinien być podawany osobom, które jeszcze nie mają osteoporozy a zaczynają kurację sterydami… ważną sprawą w zapobieganiu tej chorobie jest codzienny wysiłek fizyczny i odpowiednia dieta…

Interesujące artykuły tematyczne o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top